0 0
Meyveleri Kabuklarıyla Birlikte Yiyin

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Meyveleri Kabuklarıyla Birlikte Yiyin

Meyvelerin kabukları hem selülozca zengin hem de kabuklarında organik asitler bulunuyor; bu nedenle insan sağlığı için çok faydalı.

  • Medium

Directions

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz kabızlık başta olmak üzere birçok hastalığın selüloz yetersizliğinden kaynaklandığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Karadeniz, Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasına göre, günde 30 gram selüloz alınması gerektiğini ancak Türkiye’de kişi başına alınan selüloz miktarının günde 12 gram civarında olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Karadeniz, “Dünyada bunun 30 gram olması isteniyor. Bağırsaklarda alınan gıdaların bir an önce atılması lazım. Selülozlarda bir anlamda bu bağırsakların çalıştırılmasını sağlıyor. Dolayısıyla selülozun mutlaka alınması lazım. Meyvelerde önemli bir selüloz kaynağı aynı zamanda. Hem vitamin hem mineraller, şekerler bakımından, kuruyemişten proteine yağ bakımından çok zengin. Bunların bir önemli yanı selülozlarca da zengin. Bu gıdalar alındığında selüloz da alınmış oluyor” diye konuştu.

Yeterince selüloz alınmadığı zaman bağırsaklarda hareketin yavaşladığını ve kabızlığın oluştuğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karadeniz “Selüloz alındığında bağırsaklardaki hızı artıyor. Alınmadığında ise azalıyor. Yani bu fizyolojik bir reaksiyon. Selülozlu gıdalar alındığında gıdaların bağırsaktan hızlıca atılmasını sağlıyor. Selülozu düşük gıdalarda kabızlık ortaya çıkıyor. Yaşlı insanların özellikle kabız olmasının sebebi bu gıdaları almamasıyla alakalı. Onlara selülozlu gıdalar, kepekli ekmekler öneriliyor. Elmayı, armudu, Trabzon hurmasını, ayvayı, bunları mutlaka kabuklu yiyin. Bunların kabukları hem selülozca zengin hem de kabuklarında organik asitler var” dedi

lp

previous
Güzellik Sırları
next
MANTARLI GÜL BÖREĞİ

Add Your Comment